Thermo dreviny

Kategórie produktov

Podkategórie

Produkty

Tepelne upravené drevo – kombinácia štýlu a odolnosti

Okrem neošetreného dreva vieme ponúknuť výrobky pre vnútorné aj vonkajšie použitie z ekologického a netoxického tepelne upraveného dreva (alebo termodreva, ako sa tiež nazýva v súlade s ochrannou známkou ThermoWood®). Tepelnou úpravou sa zlepšuje odolnosť dreva voči hnilobe a poveternostným vplyvom, jeho tepelnoizolačná schopnosť, ako aj jeho rozmerová stálosť v podmienkach s kolísavou vlhkosťou. Tepelne upravené drevo má tmavšiu farbu ako neošetrené drevo, čo mu dodáva jemný vzhľad tvrdého dreva. Často sa vyberá iba na základe tohto faktora.

Termodrevo vďaka svojim vlastnostiam skutočne vyniká vo vlhkých prostrediach ako sú  terasy, fasády, sauny.

 

Proces termizácie dreva

Proces tepelnej modifikácie zlepšuje vlastnosti dreva od konca po koniec. Použité drevo je ošetrené iba parou a teplom, v žiadnej fáze procesu sa nepoužívajú žiadne chemikálie. Teplota vo vnútri tepelnej modifikačnej komory sa pomaly zvyšuje na 212°C a celý proces môže trvať až 110 hodín. Voda je potrebná z dvoch dôvodov: pretože teplota stúpa tak vysoko, voda zabraňuje horeniu dreva počas procesu tepelnej úpravy. Voda sa používa aj na zabezpečenie vysokej kvality konečného produktu. Na konci procesu sa do komory pridá vlhkosť, aby sa zabránilo praskaniu a zabezpečila sa dlhá životnosť konečného produktu. Po dokončení procesu je percento vlhkosti dreva okolo 4–7 %, vďaka čomu sú produkty Thermowood mimoriadne stabilné a odolné.

Vlastnosti tepelne upraveného dreva

Výrazne zlepšená rozmerová stabilita

Nevyžaduje sa povrchová úprava

Preukázateľne funguje dobre aj v tých najnáročnejších klimatických podmienkach.

Nereaguje na zmeny vlhkosti.

Na dekoratívnych povrchoch zvyšuje pohodlie a zlepšuje pohodu.

Fyziologické a psychologické účinky dreva na človeka sú nepopierateľné.

Patentovaná netoxická výrobná metóda na výrobu ThermoWood®.

Nepretržitá kontrola kvality auditovaná treťou stranou, aby sa zabezpečila dlhá životnosť.

Potešenie pre všetky zmysly: pocit, vzhľad a vôňa sú sofistikované, no prirodzené.

Certifikovaná severská surovina z blízkych lesov.

Termowood funguje ako úložisko uhlíka a je 100% recyklovateľné.

Skutočne prírodný produkt bez chemikálií.

Žiadne škodlivé emisie vnútorného vzduchu alebo únik živice, a to ani pri najvyšších teplotách.

Navrhnuté a vyrobené vo Fínsku.

Severský prístup sa rozširuje aj na architektúru a spôsob, akým podnikáme.

Všeobecné kategórie produktov Termowood

Písmeno D v Thermo-D pochádza zo slova „trvanlivosť“. Okrem vonkajšieho vzhľadu je biologická trvanlivosť nevyhnutnou vlastnosťou vzhľadom na konečné použitie produktov patriacich do tejto kategórie produktov. Priemerná vlhkosťou podmienená zmena rozmerov dreva patriaceho do kategórie Thermo-D je 5% – 6% v tangenciálnom smere. Drevo ThermoWood® patriace do kategórie Thermo-D je klasifikované ako odolné v súlade s normou EN 113, t. j. patrí do kategórie 2 z hľadiska odolnosti voči prirodzenému rozkladu.

Písmeno S v Thermo-S pochádza zo slova „stability“. Okrem vonkajšieho vzhľadu je stabilita základnou vlastnosťou vzhľadom na konečné použitie produktov patriacich do tejto kategórie produktov. Priemerná vlhkosťou podmienená zmena rozmerov dreva patriaceho do kategórie Thermo-S je 6% – 8% v tangenciálnom smere. Drevo ThermoWood® patriace do kategórie Thermo-S je klasifikované ako pomerne odolné v súlade s normou EN 113, t. j. patrí do kategórie 3 z hľadiska odolnosti voči prirodzenému rozkladu.

trvalo udržateľné využívanie dreva

FSC®️-certifikované od roku 2015 – Keď používame drevo, preberáme zodpovednosť za obhospodarovanie lesov a udržiavanie biodiverzity. Certifikácia FSC® (FSC-C123987), ktorú Karava vlastní od roku 2015, znamená, že prispievame k trvalo udržateľnému využívaniu svetových lesných zdrojov a podporujeme práva pôvodných obyvateľov. Vyhľadajte naše produkty s certifikátom FSC®

Certifikácia PEFC od októbra 2020 – Lesy zohrávajú kľúčovú úlohu pri zmierňovaní klimatických zmien a sú tiež prirodzeným biotopom tisícok rastlinných a živočíšnych druhov. PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) je medzinárodný systém certifikácie lesov, ktorý podporuje environmentálne, sociálne a ekonomicky udržateľné lesníctvo na celom svete. Skratka PEFC znamená, že drevo používané v rôznych výrobkoch pochádza z trvalo udržateľných lesov.

Starostlivosť a údržba

Tak ako akúkoľvek inú exteriérovú podlahu tak aj drevenú terasu pri ľahkom znečistení je potrebné čistiť od nečistôt, zeminy, mastnôt a peľov prúdom vody. Týmto sa zamedzuje postúpnemu usádzaniu nečistôt do hĺbky pórov dreva. Pod zakrytými časťami terasy rôznymi predmetmi, napr. nábytkom môže dochádzať k nedostatočnému prevetrávaniu, vzniku vlhkosti, udržiavania vody a zmenu farebnosti oproti zvyšenej ploche, preto sa odporúča zabezpečiť ich občasné premiestnenie.

Pre predĺženie žvotnosti je možné obnoviť farebnosť dosiek a zaplniť póry a mikroprasklinky dosiek vhodným olejovým náterom, odporúčame povrchovú olejovú úpravu Synteko tungový olej, ktorú aplikujeme po dôkladnom vyčistení a odstránení pôvodnej terasy čistiacim prostriedkom a odšedovačom ADLER.

Ošetrenie olejovou úpravou sa odporúča 2x ročne na jar a jeseň. V letných mesiacoch v období s vysokými dennými teplotami sa odporúča v podvečerných hodinách pre zlepšenie „kondície“ a vzhľadu terasy drevenú terasu pokropyť vodou.

ikona - PRÍRODNÉ MATERIÁLY
Prírodné materiály
ikona - VYSOKÁ KVALITA V DOSTUPNÝCH CENÁCH
Vysoká kvalita v dostupných cenách​
Viacgeneračné podlahy​
ikona - individuálny prístup pri výbere podlahy a ich realizácie​
Individuálny prístup pri výbere podlahy a ich realizácie​
ikona - IMPORT A DISTRIBÚCIA
Import a distribúcia